Co to jest Bezpieczny Kredyt 2%?

Bezpieczny Kredyt 2%, jest to rządowy program, polegający na dofinansowaniu kredytu hipotecznego. Kredyt można przeznaczyć na zakup pierwszej nieruchomości mieszkalnej lub budowę domu. Możliwe będzie także finansowanie wykończenia.

 

Przez pierwszych 10 lat będą występowały dopłaty, które znacznie obniżą ratę kredytu. Wbrew informacjom w niektórych mediach oprocentowanie nie będzie równe sumie 2% i marży banku.

 

Mechanizm dopłat powoduje, że realne oprocentowanie będzie wynosiło około 3%. Dopłata będzie obliczana na podstawie kwoty kredytu oraz wskaźnika BGK, który będzie stanowił 90% średniej ważonej oprocentowania kredytów z czasowo stałym oprocentowaniem. Do czasu pierwszej publikacji wskaźnika BGK dopłaty będą obliczane na podstawie 120% stawki WIRON.

 

Wysokość raty w programie Bezpieczny Kredyt 2% można sprawdzić w naszym kalkulatorze: https://kredytdwaprocent.pl/kalkulator-bezpieczny-kredyt-2/

 

 

Kiedy będzie można składać wnioski w programie Bezpieczny Kredyt 2%?

 

Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, której jednym z głównych elementów jest program Bezpieczny Kredyt 2% jest w trakcie prac legislacyjnych. Z Bezpiecznego Kredytu 2% będzie można skorzystać po 1 lipca 2023 roku.

 

 

Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z programu?

 

Z programu Bezpieczny Kredyt 2% nie może skorzystać każdy. Występuje kilka warunków, które określają możliwość otrzymania dopłat.

Osoby, które mają obecnie albo posiadały w przeszłości prawo własności lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nie będą mogły skorzystać z programu. Wyjątkiem jest sytuacja w której nabyto to prawo w drodze dziedziczenia w udziałach mniejszych niż 50% i kredytobiorca nie zamieszkuje w tej nieruchomości od co najmniej 12 miesięcy.

 

Kolejnym wyjątkiem jest przypadek spadku lub darowizny przed 18 rokiem życia z jednoczesna sprzedażą tej nieruchomości przed osiągnięciem pełnoletności.

Inny warunek który trzeba spełnić to wiek do 45 roku życia. Wystarczy, że ten warunek spełni tylko jedna z osób będących kredytobiorcą.

 

Trzeba też tworzyć gospodarstwo domowe. Ma ono swoja własna definicje w ustawie. Gospodarstwo domowe to single lub małżeństwa lub osoby ze wspólnymi dziećmi.

 

Wymagane jest także posiadanie zdolności kredytowej, czyli zdolności do spłaty zobowiązania. Zdolność kredytową obliczysz TUTAJ.

 

Nie można być także stroną kredytu mieszkaniowego w ciągu 36 ostatnich miesięcy – wyjątkiem jest sytuacja w której umowę z deweloperem rozwiązana na skutek zdarzeń odpisanych w art. 43 ust. 1 Ustawy deweloperskiej, czyli z winy dewelopera.

 

 

Jak długo będzie dostępny program?

 

Dopłaty będą obowiązywały przez 10 lat, a wnioski będzie można składać do końca roku 2027.

 

 

Czy są limity?

 

W pierwszym roku obowiązywania programu, czyli w roku 2023 nie będzie limitu udzielanych kredytów. W kolejnych latach takie limity jednak się pojawią. Więcej o tym można przeczytać w artykule link

 

 

Jaka kwotę kredytu można otrzymać w programie?

 

Maksymalna kwota kredytu w programie to 500 000 zł lub 600 000 zł w przypadku małżeństw lub osób ze wspólnymi dziećmi.

Jeżeli jednak chcesz otrzymać kredyt w programie Bezpieczny Kredyt 2% na dokończenie budowy, którą rozpocząłeś formalnie przed 01.07.2023 r. i jednocześnie aktualna wartość wkładu (działka + wkład wniesiony) przekracza 200 tys. zł, to otrzymasz maksymalnie 100 lub 150 tys. zł kredytu.

 

 

Czy trzeba mieć wkład własny?

 

W programie Bezpieczny Kredyt 2% można otrzymać kredyt także bez wkładu własnego. Wkład własny jest wówczas gwarantowany przez BGK, a kredyt jest udzielany na 100% wartości nieruchomości. Trzeba pamiętać, że nie są to dodatkowe, darmowe środki, a jedynie gwarancja która nie zwiększa maksymalnej dostępnej kwoty kredytu. Udzielenie gwarancji związane jest z opłatą wynoszącą 1% od jej wartości.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments

Inne pytania?