Co to są raty równe?

Raty równe, zwane również annuitetowymi to sposób spłaty kredytu lub pożyczki, w którym wysokość raty jest taka sama przez cały okres kredytowania.

 

Spłacany kapitał jest stopniowo zwiększany w każdej kolejnej racie, a odsetki zmniejszane. Raty równe względem rat malejących charakteryzują się  Oznacza to, że każda rata składa się z dwóch składników: odsetek od kwoty pożyczki oraz spłaty części kapitału.

 

W początkowych miesiącach spłaty, kiedy kwota długu jest największa, znaczna część raty składa się z odsetek, a niewielka część to spłata kapitału. Z czasem, kiedy kapitał zaczyna być spłacany, składnik odsetkowy stopniowo się zmniejsza, a część kapitałowa – zwiększa. W ten sposób równomiernie spłaca się cały dług do momentu jego całkowitej spłaty.

 

Korzyścią z wyboru rat równych jest to, że każda rata ma tę samą wartość, co ułatwia planowanie domowego budżetu. Wadą takiej formy spłaty jest to, że na początku spłaty spłaca się większą część odsetek, a mniejszą część kapitału, co oznacza, że koszty całkowite kredytu są wyższe niż w przypadku rat malejących. Raty równe, nazywane inaczej ratami annuitetowymi są to raty ze stałą wysokość raty, ale ze zmienną częścią kapitałową.

 

W programie Bezpieczny Kredyt 2% z rat równych można skorzystać dopiero po pierwszych 10 latach.

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments

Inne pytania?