Czy w programie bezpieczny kredyt 2% mogę uzyskać kredyt na zakup miejsca postojowego/garażu?

Spotykane są dwie formy prawne miejsc postojowych.

 

Pierwsza z nich to miejsce postojowe w postaci prawa wyłącznego korzystania (umowa quoad usum) z części nieruchomości wspólnej. W takim przypadku miejsca postojowego nie można zbywać odrębnie od lokalu mieszkalnego. Miejsce postojowe nie ma w takiej sytuacji oddzielnej KW. Stosowany podatek VAT w przypadku zakupu na rynku pierwotnym to 8%. W takim przypadku miejsce postojowe jest obligatoryjnie finansowane kredytem hipotecznym w programie Bezpieczny Kredyt 2%. Cena lokalu mieszkalnego jest wtedy powiększona o cenę miejsca postojowego. Może to powodować, że nieruchomość nie spełni warunków programu, czyli kwoty kredytu do 500 000 zł (single) lub 600 000 zł (małżeństwa i osoby z dziećmi) oraz limitu wkładu własnego wynoszącego 200 000 zł.

 

Druga forma różni się tym, że klient wykupuje udział w hali garażowej, która ma swoją odrębną księgę wieczystą. Dzięki temu można nabyć ten udział zupełnie niezależnie od mieszkania i również niezależnie od mieszkania ten udział sprzedać. Jednocześnie uzyskujemy prawo wyłącznego korzystania z konkretnego miejsca postojowego (również umowa quoad usum).

 

Stosowany podatek VAT w przypadku zakupu na rynku pierwotnym 23% na miejsce postojowe.
W takim przypadku miejsca postojowego nie można finansować programem Bezpieczny Kredyt 2%. Cena miejsca postojowego jest płacona oddzielnie od lokalu mieszkalnego i nie wpływa ono na warunki programu. Miejsce postojowe można w takim przypadku finansować własnymi środkami lub kredytem gotówkowym.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 Komentarze
najnowsze
najstarsze najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Magda
Magda
3 miesięcy temu

Należy dodać, że jeśli bank uzna że dla nich nieruchomość jest mniej warta niż na umowie, to mimo zdolności kredytowej, nie otrzymamy kwoty, o którą wnioskowaliśmy, plus obowiązuje wtedy 20% wkładu własnego.Czyli jak zawsze, pomoc naszego kochanego państwa pięknie wygląda tylko w teorii.

Mateusz Marciniak
Admin
Mateusz Marciniak
3 miesięcy temu
Reply to  Magda

Zgadza się, obniżenie wartości nieruchomości może skutkować zmniejszeniem kwoty kredytu i koniecznością zwiększenia wkładu własnego. takie przypadki zdarzają się, ale są bardzo rzadkie.

Mateusz Marciniak
Admin
Mateusz Marciniak
4 miesięcy temu

Zaktualizowałem wpis.

Łukasz
Łukasz
4 miesięcy temu

Dołączam się do pytania Pawła.

Paweł
Paweł
5 miesięcy temu

Hej, dzięki za treści na stronie! Chciałem tutaj dopytać co oznacza zapis: “cena za całość nie będzie rozdzielona”? Bo mam na umowie deweloperskiej wpisane prawo do wyłącznego korzystania (quod usum) z dwóch miejsc postojowych i w sekcji z ceną mam taki zapis: “Cena za całość XXX zł, w tym za mieszkanie z prawem do balkonu: YYY zł, za prawo do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego A: ZZZ zł, za prawo do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego B: UUU zł.” – czy w takim razie mogę mieć problem z uwzględnieniem miejsc postojowych w bk2%?

Last edited 5 miesięcy temu by Paweł

Inne pytania?